Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Bank Centralny Filipin wprowadza cyfrową walutę bankową – nowy kierunek w systemie finansowym


Bank Centralny Filipin planuje wprowadzenie cyfrowej waluty bankowej

Filipiński bank centralny, Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), ogłosił plany wprowadzenia hurtowej cyfrowej waluty bankowej (CBDC) w ciągu najbliższych dwóch lat. Decyzja ta ma na celu modernizację filipińskiego systemu finansowego i zwiększenie bezpieczeństwa transakcji pieniężnych.

Brak oparcia na blockchainie i zaprzeczenie planów dotyczących detalicznej CBDC

Warto zauważyć, że CBDC Filipin nie będzie oparty na technologii blockchain, jak ma to miejsce w przypadku kryptowalut. Ponadto, plany dotyczące detalicznej wersji cyfrowej waluty bankowej zostały oficjalnie zaprzeczone przez bank centralny.

Realizacja na podobieństwo e-krony Szwecji i e-CNY Chin

Gubernator BSP, Eli Remolona Jr., potwierdził plany dotyczące hurtowej CBDC w wywiadzie dla Inquirer.net. Wirtualne aktywa będą działać bez konieczności infrastruktury blockchainowej, a monitoring będzie odbywał się poprzez system rozliczeń i płatności w Filipinach (PhilPASS), kontrolowany przez bank centralny.

Zapobieganie oszustwom finansowym i cyberatakach

Celem CBDC jest zwiększenie bezpieczeństwa transakcji finansowych oraz zapobieganie oszustwom oraz cyberatakom. Model ten ma naśladować sukces e-krony w Szwecji oraz e-CNY w Chinach, zapewniając stabilność i bezpieczeństwo dla użytkowników.

Walka z wpływem kryptowalut na system monetarny

Filipiński bank centralny ma na celu zmniejszenie wpływu kryptowalut na system monetarny poprzez wprowadzenie własnej cyfrowej waluty bankowej. Argumentuje się, że CBDC jest bardziej stabilny niż kryptowaluty, co może przyczynić się do poprawy kondycji finansowej kraju.

Zakończenie prób pilotażowych w innych krajach

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) zauważył, że dotychczasowe próby pilotażowe CBDC w innych krajach nie przyniosły oczekiwanych rezultatów i nie były bardziej efektywne od istniejącej infrastruktury finansowej.

Podsumowanie

Wprowadzenie cyfrowej waluty bankowej przez Bank Centralny Filipin jest krokiem w kierunku nowoczesności i zwiększonego bezpieczeństwa transakcji pieniężnych. CBDC ma na celu poprawę stabilności systemu finansowego oraz zminimalizowanie ryzyka związanego z kryptowalutami. Wprowadzenie tej innowacji może przyczynić się do rozwoju filipińskiej gospodarki i zapewnienia większego bezpieczeństwa użytkownikom systemu bankowego.