Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Badanie Banku Centralnego Indii: Potencjał tokenizacji aktywów i implikacje dla szybkiego rozwoju technologicznego

10 lutego 2024 | 07:54

Badania Rezerwowego Banku Indii mają na celu ocenienie możliwości tokenizacji aktywów i obligacji rządowych jako potencjalną funkcję Centralnej Cyfrowej Waluty Banku Centralnego (CBDC). Pomimo że ilościowe aspekty nie są tu priorytetem, kluczowym celem jest przetestowanie technologii w praktycznym użyciu.

W ramach tych badań pilotażowych, istotnym aspektem jest zbadanie sposobu, w jaki sklepy będą współdziałać z tą nową technologią, jakie będą miały zdolności obliczeniowe, a także jak ludzie będą z nią interakcjonować. Transakcje zostały znacznie ograniczone w porównaniu do pierwotnego celu z 1 milionem transakcji ze względu na nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja i obliczenia kwantowe, które kładą duży nacisk na systemy zabezpieczeń i szyfrowanie.

Sankar, ekspert z Banku Indii, dostrzega, że mimo ryzyka utraty miejsc pracy, bankowość nadal będzie się rozwijać wraz z postępem technologicznym, co wymusi konieczność dostosowania się i zaakceptowania sztucznej inteligencji przez bankierów.

Wciąż jednym z głównych wyzwań, które wymaga zmian technologicznych i regulacyjnych, jest kwestia cyberbezpieczeństwa, aby nadążać za tempem rozwoju technologicznego. Sankar twierdzi, że ta sytuacja zmienia się bardzo szybko i prawo będzie musiało dostosować się do tych nowych trendów. Oznacza to konieczność wprowadzenia nowych przepisów i rozwiązań, które będą chronić przed zagrożeniami związanymi z rozwiniętym cyberprzestępczością i nowymi technologiami.

Wniosek z tych badań jest taki, że w dzisiejszym świecie, gdzie technologia się rozwija w zawrotnym tempie, konieczne jest, aby instytucje i regulacje były elastyczne i otwarte na nowe rozwiązania. Wprowadzanie innowacji, takich jak centralna cyfrowa waluta, nie tylko przynosi zalety dla gospodarki, ale także stawia wyzwania, które muszą być rozwiązane w sposób skuteczny i odpowiedzialny.