Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Program pilotażowy E-Rupee: Od przewidywań do sukcesu

12 lutego 2024 | 15:16

Rozbudowany program pilotażowy E-Rupee przynosi rezultaty

Program pilotażowy Reserve Bank of India (RBI) dotyczący detalicznej cyfrowej waluty, E-Rupee, odnotował wzrost transakcji o łącznej wartości 5,70 crore rupii (ok. 57 milionów INR) w ciągu pierwszych czterech miesięcy. Dane te ujawnił raport przekazany przez RBI jako odpowiedź na wniosek na podstawie ustawy o prawie do informacji.

Pierwsze wyniki programu pilotażowego
Program pilotażowy został uruchomiony 1 grudnia 2022 roku i ma na celu wprowadzenie cyfrowej rupii za pomocą technologii blockchain w celu wzmocnienia gospodarki cyfrowej i usprawnienia zarządzania walutą. E-Rupee w sektorze detalicznym, który jest częścią Centralnej Bankowej Cyfrowej Waluty, osiągnął wartość 5,70 crore rupii zgodnie z danymi z bilansu RBI na dzień 31 marca 2023 roku.

Jak działa E-Rupee?
E-Rupee, oznaczany jako e₹-R (e-rupee-retail), został zaprojektowany jako cyfrowy token reprezentujący prawny środek płatniczy. Podobnie jak tradycyjna papierowa waluta i monety, E-Rupee jest wydawany w nominałach.

Wyzwania dla cyfrowej waluty
Ekspert zauważył, że istnieją wyzwania związane z powszechnym przyjęciem cyfrowej waluty. Obecnie szeroko stosowaną metodą płatności cyfrowych w Indiach jest Unified Payments Interface (UPI). Dlatego bardzo ważne jest posiadanie przekonujących powodów, które przekonają użytkowników do przejścia z istniejących metod płatności na Centralną Bankową Cyfrową Walutę (CBDC).

Krytycy zwracają uwagę na potrzebę wyraźnych korzyści, jakie mogą wynikać z korzystania z CBDC w porównaniu z tradycyjnymi metodami płatności. Jednak przedstawiciele RBI podkreślają, że programowalność cyfrowej waluty może stanowić potencjalny katalizator dla udoskonalonych usług i transakcji finansowych.

Postęp programu pilotażowego
RBI odnotował znaczący postęp programu pilotażowego dotyczącego detalicznej cyfrowej waluty. Ostatecznym celem programu jest przekroczenie 1 miliona dziennych transakcji na koniec 2023 roku. To sygnalizuje, że kraj zbliża się ku przyszłości cyfrowej waluty.

Podsumowanie
Program pilotażowy Reserve Bank of India dotyczący detalicznej cyfrowej waluty, E-Rupee, przynosi obiecujące rezultaty. Zanotowano transakcje o łącznej wartości 5,70 crore rupii w ciągu pierwszych czterech miesięcy. Eksperci zwracają uwagę na wyzwania związane z powszechnym przyjęciem cyfrowej waluty, jednak istnieje również przekonanie, że programowalność cyfrowej waluty może przyczynić się do udoskonalenia usług finansowych. RBI kontynuuje prace nad programem pilotażowym, dążąc do osiągnięcia 1 miliona dziennych transakcji na koniec 2023 roku.