Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin
12 lutego 2024 | 15:16

Bank centralny wprowadza ścisłe środki autentykacji

Bank centralny wprowadza ścisłe środki autentykacji, które mają na celu ułatwienie klientom prowadzenia swoich działań biznesowych przez internet bez obaw o oszustwa. Wykorzystanie ulepszonych technologii, takich jak autoryzacja biometryczna, ma poprawić doświadczenie użytkowników.

Nowe regulacje dotyczące ETP

Bank centralny ogłosił przegląd ram regulacyjnych dla ETP (Elektroniczne Systemy Płatności) i ma zamiar umożliwić interesariuszom wyrażenie swoich opinii na ten temat. Bank już wcześniej, w 2018 roku, wprowadził ramy regulacyjne dla tego sektora. Dodatkowo, proponowane jest poprawienie procesu obsługię systemu płatności opartego na Aadhaar (AePS) w celu zwiększenia jego wytrzymałości. Ta inicjatywa odgrywa ważną rolę w włączaniu finansowym, umożliwiając klientom dokonywanie transakcji płatniczych za pośrednictwem dostawców usług.

Pilotaż CBDC

Bank centralny ogłosił wprowadzenie programowania i funkcjonalności offline w programie pilotażowym CBDC (Central Bank Digital Currency). Jest to krok w kierunku poprawy funkcjonalności i użyteczności CBDC. Obecne pilotaże CBDC skupiają się głównie na podstawowych funkcjach płatniczych, co ogranicza ich zastosowanie. Transakcje często wymagają dostępu do internetu, co utrudnia korzystanie w obszarach o słabym dostępie do sieci. Dodatkowo, CBDC nie może być obecnie programowane do konkretnych celów, co ogranicza ich elastyczność. Dzięki funkcjonalności offline zapewnione są wygodne płatności, umożliwiające płynne transakcje nawet bez dostępu do internetu.

Przyszłość płatności cyfrowych w Indiach

Gaurav Goel, założyciel i dyrektor Fynocrat Technologies, wierzy, że CBDC stanowi przyszłość Indii. Wprowadzenie państwowej waluty cyfrowej, takiej jak e-rupee, ma potencjał, aby podnieść indyjski krajobraz płatności cyfrowych na nowe wyżyny. Systemy CBDC, oparte na technologii blockchain, oferują kosztowe alternatywy dla zarządzania i dystrybucji pieniądza fizycznego, z niskimi kosztami transakcyjnymi i zdolnością do dokonywania transakcji w czasie rzeczywistym przez całą dobę.

Bezpieczne przyszłościowe płatności

Ramy regulacyjne RBI zapewniają bezpieczną przyszłość dla płatności cyfrowych. Bank centralny proponuje uporządkowanie procesu wprowadzania dostawców usług AePS. Istniejące ramy regulacyjne dla platform handlu elektronicznego zostały wprowadzone w 2018 roku. Wprowadzony pilotowy system CBDC Retail umożliwia obecnie transakcje P2P (Person-to-Person) i P2M (Person-to-Merchant).