Szwajcarski Bank Narodowy: próba centralnej cyfrowej waluty bankowej i technologia blockchain
Szwajcarski Bank Narodowy przedłuża próbę centralnej cyfrowej waluty bankowej
W czerwcu Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) ogłosił przedłużenie próby centralnej cyfrowej waluty bankowej hurtowej (wCBDC) o kolejne dwa lata. Operacja ta stanowi część Inicjatywy Projekt Helvetia III, mającej na celu badanie potencjalnych zastosowań technologii blockchain w sektorze finansowym.
Próba operacji polityki pieniężnej oparta na technologii DLT
Podczas próby, bank centralny przeprowadził operacje polityki pieniężnej opartej na technologii rozproszonych rejestrów (DLT). W ramach tego eksperymentu SNB wyemitował 64 miliony szwajcarskich franków w postaci cyfrowych papierów wartościowych, które zostały notowane na Giełdzie Cyfrowej SIX.
Efektywność i wykonalność wCBDC
Papier wartościowy został przedstawiony w ciągu zaledwie siedmiu dni od jego emisji, co jest pozytywnym sygnałem dla SNB. Bank centralny podzielił się wnioskami z przeprowadzonej próby, wskazując na wykonalność i efektywność tego podejścia.
Jednakże większość wyników sugeruje, że cyfrowe papiery wartościowe SNB stanowią nowy proces, który wymaga dodatkowej pracy. SNB jest świadomy, że technologia DLT nadal jest niszowa, z relatywnie niskimi wolumenami transakcji.
Wyzwania i perspektywy
Bank centralny zaznacza, że pytanie o przeprowadzanie operacji polityki pieniężnej na infrastrukturze opartej na DLT jest przedwczesne. Jednakże emisja i rozliczenie papieru wartościowego za pomocą wCBDC na giełdzie SDX okazały się efektywne dla celów polityki pieniężnej.
SNB działał jako emitent, agent emitenta i agent płatniczy papierów wartościowych, co poprawiło przejrzystość i zmniejszyło wysiłki koordynacyjne. Korzystanie z wCBDC wymagało dodatkowego kroku w porównaniu z tradycyjnym zarządzaniem gotówką.
Projekt Agora
Szwajcarski Bank Narodowy oraz giełda SDX uczestniczą w Projekcie Agora, który ma na celu badanie możliwości tokenizowanych płatności transgranicznych. Inicjatywa ta jest częścią szerszych prób zorganizowanych przez Bank na rzecz Międzynarodowych Rozliczeń (BIS) i obejmuje siedem banków centralnych oraz ponad 40 instytucji prywatnych.