Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Eksperymenty Banku Anglii z cyfrowymi walutami bankowymi: plany i wyzwania

Bank of England planuje eksperymenty z technologią rozproszonego rejestru i hurtowymi cyfrowymi walutami bankowymi w odpowiedzi na zmieniający się krajobraz płatności. Celem jest zrozumienie potencjalnych korzyści i wyzwań związanych z wprowadzeniem cyfrowej waluty centralnej CBDC. Bank Rozrachunków Międzynarodowych ostrzega przed emisją detalicznych wersji CBDC.

30 lipca 2024 | 15:42

Bank of England planuje eksperymenty z technologią rozproszonego rejestru i hurtowymi cyfrowymi walutami bankowymi

Bank of England ogłosił plany przeprowadzenia serii eksperymentów z technologią rozproszonego rejestru oraz hurtowych cyfrowych walut bankowych (CBDC) w celu oceny ich wpływu na zmieniający się krajobraz płatności. Celem tych działań jest zrozumienie potencjalnych korzyści i wyzwań związanych z wprowadzeniem cyfrowej waluty centralnej.

Hurtowa cyfrowa waluta centralna reakcją na rozwój technologii pieniężnych i płatniczych

Zgodnie z planami Banku Anglii, opracowanie hurtowej cyfrowej waluty centralnej ma być odpowiedzią na szybki rozwój technologii pieniężnych i płatniczych. Hurtowe CBDC to cyfrowe wersje waluty kraju przeznaczone wyłącznie dla instytucji finansowych, ułatwiające transakcje między bankami i innymi podmiotami finansowymi.

Wyzwanie interoperacyjności i interfejs synchronizacji

Bank centralny rozpoznaje „wyzwanie interoperacyjności”, które polega na tworzeniu przez różne jurysdykcje systemów, które „nie mogą efektywnie ze sobą współdziałać”. Aby temu zaradzić, regulator chce opracować „interfejs synchronizacji”, narzędzie umożliwiające przeniesienie aktywów z jednej strony na inną na zewnętrznej platformie, przy realizacji gotówkowej transakcji na platformie rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym.

Testy przypadków użycia i opinia publiczna

Bank of England planuje przeprowadzić testy przypadków użycia, funkcjonalności i projektów hurtowych CBDC oraz ich synchronizacji. Jednocześnie instytucja oczekuje opinii publicznej na temat proponowanego podejścia, co ma być istotnym czynnikiem uwzględnionym podczas ewentualnego wdrożenia.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych ostrzega przed emisją detalicznych wersji CBDC

W czerwcu Bank Rozrachunków Międzynarodowych wydał raport, w którym wskazuje, że większość banków centralnych unika emisji detalicznych wersji CBDC w średnim okresie, a jedynie 12% respondentów wyraziło plany w tej kwestii. Raport BIS wskazuje także na większe prawdopodobieństwo emisji hurtowych CBDC w ciągu najbliższych sześciu lat, z potencjałem wystąpienia dziewięciu takich walut „do końca tego dziesięciolecia”.